ABD’nin NATO Komutanı Cavoli: “Rus ordusu savaş öncesine göre daha da büyüdü”

ABD’nin NATO Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Christopher Cavoli, Rusya’nın savaşta verdiği kayıpları beklenenden daha hızlı telafi ettiğini söyledi.

Cavoli, ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’nde perşembe günü yaptığı açıklamada, Rus ordusunun sadece kayıpları telafi etmekle kalmayıp, gücünü daha da artırdığını belirtti.

Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı’nın (SACEUR) başındaki Orgeneral, şunları söyledi:

Rusya ordusu eski büyüklüğüne kavuştu. Savaş nedeniyle bazı eksiklikleri var ama genel kapasiteleri halen önemli seviyede ve bunu daha da artırmayı hedefliyorlar.

Cavoli, Rusya’nın cephede savaşan asker sayısını geçen sene 360 binden 470 bine yükselttiğine dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti.

Rusya askeri gücünü ilk tahminlerimizden çok daha hızlı şekilde yeniden oluşturuyor. Rus ordusu, Ukrayna’yı işgal ettiği döneme kıyasla yüzde 15 daha büyük.

Orgeneral, bunda geçen yıl haziranda verilen kararla erkeklerin azami askere alınma yaşının 27’den 30’a çıkarılmasının da etkili olduğuna işaret etti.

Ukrayna savaşı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat 2022’de verdiği emirle başlamıştı.

ABD’li komutan, savaşın sonucu fark etmeksizin “Rusya, işgale başladığı zamana kıyasla daha büyük, daha ölümcül ve Batı’ya karşı daha öfkeli olacak” diye ekledi.

Cavoli, Ukrayna’nın savaşı kazanmasının ABD’nin sağlayacağı yardımlara bağlı olduğuna dikkat çekerek, “Çok ciddi bir durumun içindeyiz. Ukrayna’ya desteği sürdürmezsek savaşı kaybedebilirler” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yardımları içeren 95 milyar dolarlık paketi, Senato’dan şubatta onay almıştı. Fakat 60 milyar doları Ukrayna’ya gönderilecek paket, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’ne takılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x